Periyodik Klima Bakımı

                Klimaların sağlıklı çalışması için, yılda en az iki kez klima bakımı yapılması gerekmektedir. Yaz ve kış aylarının vazgeçilmezi olan  klimaların, gelecekte çok fazla sorun çıkarmaması için, klima bakım servisi tarafından gerekli işlemler yapılmalıdır. Bunun için de doğru firmanın seçilmesi çok büyük önem taşımaktadır.

                Klima Bakımı Neden Önemlidir?

                Klima bakımları konforun sağlanması ve korunma olması açısından büyük önem taşımaktadır. Yapılacak olan bakımlar sayesinde cihazların çok daha uzun sürede ve sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Rutin bakımların yapılması sayesinde, birçok hastalığın önüne geçilmiş olacaktır. Bu hastalıklardan en önemlisi ise en bilinen lejyoner hastalığıdır. Lejyoner, bakterilerin zatüreye yol açtığı bir hastalık olup, klimaların filtrelerinden ortamlara girebilmektedir. Bunun dışında, cihazların temizliğinin yapılmaması veya yanlış yöntemlerle yapılması sonucunda da astım ve alerjik rahatsızlıklar da ortaya çıkabilmektedir. Bu anlamda da klima temizliği, çok dikkat gerektiren bir husus olmaktadır.

                Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

                Söz konusu olan cihazların bakımları, rutin olarak yapılmalıdır. Özellikle mevsimlerin geçiş zamanlarında bu bakımların yapılması daha doğru bir tercih olacaktır. Öncelikle iç ünitenin, çeşitli kimyasallarla temizlenmesi ve fan ayarlarının yapılması gerekmektedir. Kimyasal temizlikleri için bulundurulması gereken ehliyet, ekibimizin uzman çalışanlarında bulunup, titizlikle çalışmalar yürütülmektedir. Sonrasında, filtre bakımı, gaz ölçümleri, elektrik kablo bakımı ve dış ünite temizliği yapılmaktadır. İşini hakkıyla yapan elemanlarımız, en doğru ve pratik yöntemlerle bakım işlemlerini tamamlamaktadırlar.

klima_bakımı             

   Split Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

                Oda ve pencere tipi olarak tercih edilen split tipi klimalar, iç ve dış mekanlarda kullanılan cihazlardan dır. Cihaza sahip olan bireyler, cihaza ait birkaç basit parçayı (hava filtresi ve plastik parçalar vs), kolaylıkla temizleyebilirler. Fakat bunun dışında bir de işini bilen firmalar tarafından yapılacak olan bakım çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalarda, klimalar içerisinde zamanla oluşan bakteri, küf, oksit, yağ ve toz gibi tabakların temizlenmesi sağlanır. Cihazın ana hattına zarar vermeden yapılan işlemlerle, sürekli bir cihaz kullanımı elde ettirilebilir. Split tipi cihazlarda, söz konusu olan bakteri ve mikropların en çok toplanabileceği alan drenaj tavaları olduğu için, özellikle bunların temizlenmesinde büyük özen gösterilmelidir. Bu işlem, biraz zahmeti ve ortalığı kirletebilecek bir işlem olsa da, firmamızın 25 yıllık tecrübesi ile elde ettiği kazanımlarla, uzmanlarımız bu kirliliği en aza indirgeyerek çalışmalarını sürdürmektedirler.

                Klima bakımlarının yaptırılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Sağlık ve ısıtıcı/soğutucu unsurları dışında, bakım yaptırmak için gerekli olan sebepler arasında, kötü koku ve bakterilerden kurtulmak, klimanın devre dışın kalmasını önlemek ve enerji tasarrufu sağlamak gibi maddeler yer almaktadır. Söz konusu olan bakım ve temizleme işlemlerinin profesyonel kalitedeki ekipler sayesinde yapılması gerekir. Bu sayede hem masraf hem de güvenilirlik adına da tasarruf sağlanmış olacaktır.

Klima Bakımı Neden Gereklidir ?

Klimalarda en çok hava filtrelerinin bakımının yapılması müşterilerden istenir. Bunun yanın da periyodik olarak firma yetkili servisince yapılması gereken kontroller bulunmaktadır.

Klima bakımı firmaları bakım esnasında ileride büyük sorunlara sebep olacak ufak gözüken sorunları da ortadan kaldırırlar.Klima bakımı yaptıracağınız klima servisleri sektörde uzmanlaşmış olması klima bakımı işleminden maksimum performans almanızda fayda sağlar

Klima Hava Filtresinin Bakımı

Hava filtresi ön panel üzerindeki yuvaya yerleştirilmiştir. Panelin altındaki tutamaktan aşağı doğru çekildiğinde rahatlıkla çıkabilir. Temizlendikten sonra aynı şekilde yerine takılır.

Temizlikten başka bakıma ihtiyaç göstermez. Filtre 15 günde bir temizlenmelidir.
Filtre temizlenmediği taktirde hava sirkülasyonu engelleneceğinden evaporatör yüzeyi karlaşır ve soğutma verimi düşer.

Klima Hava Filtresinin Temizlenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

a) Musluk altına tutularak yıkanır.
b) Elektrik süpürgesiyle temizlenebilir.
c) Sıcak su ile yıkamak gerekirse su sıcaklığı 50 °C üzerine çıkarılmamalıdır.
d) Çitilenmemelidir.
e) Güneşte kurutulmamalıdır.
f) Asılarak kurutulmamalıdır.
g) Klima kesinlikle filtresiz çalıştırılmamalıdır.

Klima Peridyodik Bakımda Yapılması Gerekenler

Periyodik olarak firma yetkili servisince yapılması gereken kontroller bulunmaktadır.

Evaparatör ve kondaserin özel ısı eşanjör deterjanı ve basınçlı hava veya su ile temizliği

R-22 gazının yüksek ve alçak basınç değerinin kontrolü
Elektrik tesisatı, V otamat, Voltaj – akım değerlerinin kontrolü
Tüm soket bağlantılarının kontrolü
Drenaj tavası ve hattının temizliği
Tüm fan pervanelerinin temizliği
Duyu ile ses kontrolü
Estetik görüntü kontrolü
Eksik gaz şarjı

One Thought to “Klima Bakımı”

  1. Burak

    Ekibinizden çok memnunum olabildiğince sessiz ve temiz çalışıyorlar. En önemsiz arızaları bile bildiriyorlar. Ayrıca tam verdikleri servis saatinde evime ulaştılar.

Leave a Comment